A body of mass \[5{\text{ }}kg\] explodes at rest into three fragments with masses in the ratio \[1:1:3\]. The fragments with equal masses fly in mutually perpendicular directions with speeds of \[21{\text{ }}m/s\]. The velocity of heaviest fragment in \[m/s\] will be
A. $7\sqrt 2 $
B. $5\sqrt 2 $
C. $3\sqrt 2 $
D. $\sqrt 2 $
Answer
303.3k+ views
Hint: In this question, we are given that a body is explodes into three fragments at rest where the mass \[5{\text{ }}kg\] distributed in the ratio of \[1:1:3\]. Also, the fragment of equal mass flies in perpendicular direction with the speed \[21{\text{ }}m/s\]. Here, the resultant of the momentum of the same mass fragment will be equal to the momentum of the third fragment (conservation of the momentum).
Formula used:
Formula of momentum –
$P = mv$ , where $m,v$ are the mass and velocity of the object respectively.
Magnitude of resultant momentum –
${P_{net}} = \sqrt {{{\left( {{m_1}{v_1}} \right)}^2} + {{\left( {{m_2}{v_2}} \right)}^2}} $
Complete step by step solution:
Given that the body explodes with the mass \[5{\text{ }}kg\] into three fragments in the ratio \[1:1:3\]. Therefore, the mass of each fragment will be $1{\text{ }}kg,1{\text{ }}kg,3{\text{ }}kg$ respectively.
It implies that, ${m_1} = 1{\text{ }}kg,{m_2} = 1{\text{ }}kg,{m_3} = 3{\text{ }}kg$
Now, the fragment of same mass flies with the speed \[21{\text{ }}m/s\]
\[ \Rightarrow {v_1} = 21{\text{ }}m/s,{v_2} = 21{\text{ }}m/s\]
Applying the formula of momentum $P = mv$,
Momentum of first (fragment) $ = {m_1}{v_1}$
$\Rightarrow 1 \times 21$
$\Rightarrow 21{\text{ }}kg{\text{ }}m/\sec $
Momentum of second (fragment) $ = {m_2}{v_2}$
$\Rightarrow 1 \times 21$
$\Rightarrow 21{\text{ }}kg{\text{ }}m/\sec $
Now, resultant momentum when first and second fragment are flying mutually perpendicular direction,
${P_{net}} = \sqrt {{{\left( {{m_1}{v_1}} \right)}^2} + {{\left( {{m_2}{v_2}} \right)}^2}} $
$\Rightarrow {P_{net}} = \sqrt {{{\left( {21} \right)}^2} + {{\left( {21} \right)}^2}} $
${P_{net}} = 21\sqrt 2 {\text{ }}kg{\text{ }}m/\sec $
According to the conservation law of linear momentum, the momentum of the third fragment is equal to the resultant momentum.
$ \Rightarrow {m_3}{v_3} = {P_{net}} = 21\sqrt 2 {\text{ }}kg{\text{ }}m/\sec $
\[ \Rightarrow 3 \times {v_3} = 21\sqrt 2 \]
$\therefore {v_3} = 7\sqrt 2 {\text{ }}kg{\text{ }}m/\sec $
Hence, option A is the correct answer.
Note: To solve such questions, one should always remember the linear momentum’s conservation law. Also, the formula of net momentum when the bodies of same mass fly mutually perpendicular to each other is ${P_{net}} = \sqrt {{{\left( {{m_1}{v_1}} \right)}^2} + {{\left( {{m_2}{v_2}} \right)}^2} + 2\left( {{m_1}{v_1}} \right)\left( {{m_2}{v_2}} \right)\cos \theta } $ when the value of $\theta $ is ${90^ \circ }$. As we know that, $\cos {90^ \circ } = 0$. Therefore, we used formula as ${P_{net}} = \sqrt {{{\left( {{m_1}{v_1}} \right)}^2} + {{\left( {{m_2}{v_2}} \right)}^2}} $. If angle will be other than ${90^ \circ }$ then, use ${P_{net}} = \sqrt {{{\left( {{m_1}{v_1}} \right)}^2} + {{\left( {{m_2}{v_2}} \right)}^2} + 2\left( {{m_1}{v_1}} \right)\left( {{m_2}{v_2}} \right)\cos \theta } $ and put the value of angle.
Formula used:
Formula of momentum –
$P = mv$ , where $m,v$ are the mass and velocity of the object respectively.
Magnitude of resultant momentum –
${P_{net}} = \sqrt {{{\left( {{m_1}{v_1}} \right)}^2} + {{\left( {{m_2}{v_2}} \right)}^2}} $
Complete step by step solution:
Given that the body explodes with the mass \[5{\text{ }}kg\] into three fragments in the ratio \[1:1:3\]. Therefore, the mass of each fragment will be $1{\text{ }}kg,1{\text{ }}kg,3{\text{ }}kg$ respectively.
It implies that, ${m_1} = 1{\text{ }}kg,{m_2} = 1{\text{ }}kg,{m_3} = 3{\text{ }}kg$
Now, the fragment of same mass flies with the speed \[21{\text{ }}m/s\]
\[ \Rightarrow {v_1} = 21{\text{ }}m/s,{v_2} = 21{\text{ }}m/s\]
Applying the formula of momentum $P = mv$,
Momentum of first (fragment) $ = {m_1}{v_1}$
$\Rightarrow 1 \times 21$
$\Rightarrow 21{\text{ }}kg{\text{ }}m/\sec $
Momentum of second (fragment) $ = {m_2}{v_2}$
$\Rightarrow 1 \times 21$
$\Rightarrow 21{\text{ }}kg{\text{ }}m/\sec $
Now, resultant momentum when first and second fragment are flying mutually perpendicular direction,
${P_{net}} = \sqrt {{{\left( {{m_1}{v_1}} \right)}^2} + {{\left( {{m_2}{v_2}} \right)}^2}} $
$\Rightarrow {P_{net}} = \sqrt {{{\left( {21} \right)}^2} + {{\left( {21} \right)}^2}} $
${P_{net}} = 21\sqrt 2 {\text{ }}kg{\text{ }}m/\sec $
According to the conservation law of linear momentum, the momentum of the third fragment is equal to the resultant momentum.
$ \Rightarrow {m_3}{v_3} = {P_{net}} = 21\sqrt 2 {\text{ }}kg{\text{ }}m/\sec $
\[ \Rightarrow 3 \times {v_3} = 21\sqrt 2 \]
$\therefore {v_3} = 7\sqrt 2 {\text{ }}kg{\text{ }}m/\sec $
Hence, option A is the correct answer.
Note: To solve such questions, one should always remember the linear momentum’s conservation law. Also, the formula of net momentum when the bodies of same mass fly mutually perpendicular to each other is ${P_{net}} = \sqrt {{{\left( {{m_1}{v_1}} \right)}^2} + {{\left( {{m_2}{v_2}} \right)}^2} + 2\left( {{m_1}{v_1}} \right)\left( {{m_2}{v_2}} \right)\cos \theta } $ when the value of $\theta $ is ${90^ \circ }$. As we know that, $\cos {90^ \circ } = 0$. Therefore, we used formula as ${P_{net}} = \sqrt {{{\left( {{m_1}{v_1}} \right)}^2} + {{\left( {{m_2}{v_2}} \right)}^2}} $. If angle will be other than ${90^ \circ }$ then, use ${P_{net}} = \sqrt {{{\left( {{m_1}{v_1}} \right)}^2} + {{\left( {{m_2}{v_2}} \right)}^2} + 2\left( {{m_1}{v_1}} \right)\left( {{m_2}{v_2}} \right)\cos \theta } $ and put the value of angle.
Recently Updated Pages
Four persons A B C and D initially at the corners of class 11 physics JEE_Main

What is the difference between Conduction and conv class 11 physics JEE_Main

Moment of inertia of solid sphere about its diameter class 11 physics JEE_Main

If a piece of ice floating on the surface of water class 11 physics JEE_Main

At what temperature speed of sound in air will be doubled class 11 physics JEE_Main

A closed organ pipe and an open organ pipe are tuned class 11 physics JEE_Main

Trending doubts
JEE Main 2026: Exam Dates, Session 2 Updates, City Slip, Admit Card & Latest News

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Atomic Structure for Beginners

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Electron Gain Enthalpy and Electron Affinity Explained

Other Pages
CBSE Notes Class 11 Physics Chapter 1 - Units And Measurements - 2026-27 PDF Download (Login Required)

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 1 Units And Measurements - 2026-27 Free PDF Download (Login Required)

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 2 Motion In A Straight Line - 2026-27 Free PDF Download (Login Required)

Important Questions For Class 11 Physics Chapter 1 Units and Measurement - 2026-27 Free PDF Download (Sign-in Required)

CBSE Notes Class 11 Physics Chapter 2 - Motion in a Straight Line - 2026-27 PDF Download (Login Required)

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 3 Motion In A Plane - 2026-27 Free PDF Download (Sign-in Required)

