A 1000 kg elevator rises from rest in the basement to the fourth floor, a distance of 20m. as it passes the fourth floor its speed is 4m/sec. there is a constant frictional force of 500N. The work done by lifting mechanism is:
(A) $ 196 \times {10^3}{\text{J}} $
(B) $ 204 \times {10^3}{\text{J}} $
(C) $ 214 \times {10^3}{\text{J}} $
(D) $ 203 \times {10^5}{\text{J}} $
Answer
630.9k+ views
Hint: Since the object is accelerating, then work done is additionally done in accelerating the elevator. The total work done is the sum of the work done to overcome friction, plus the work done to overcome gravity and the work done to accelerate the elevator.
Formula used: In this solution we will be using the following formulae;
$ W = Fd $ where $ W $ is the work done on a body, $ F $ is the force acting on the body, and $ d $ is the distance moved by the object.
$ {v^2} = {u^2} + 2as $ where $ v $ is the final velocity of a body, $ u $ is the initial, $ a $ is the acceleration of the body, and $ s $ is the distance moved by the body.
Complete Step-by-Step solution:
To solve the question, we note that the work done on the elevator is equal to the work done to overcome friction, plus the work done to overcome gravity and the work done to accelerate the elevator.
Generally, the work done by a force (or to overcome a force) can be given as
$ W = Fd $ where $ W $ is the work done on a body, $ F $ is the force acting on the body, and $ d $ is the distance moved by the object.
Hence, work done to overcome friction is
$ W = 500 \times 20 = 10000{\text{J}} $
To overcome gravity, is given as
$ W = mgh = 1000 \times 9.8 \times 20 = 196000{\text{J}} $
And finally, the work done to accelerate the object would be given as
$ W = mas $
We need to find the acceleration of the elevator.
From the third equation of motion, we have,
$ {v^2} = {u^2} + 2as $ $ v $ is the final velocity of a body, $ u $ is the initial, $ a $ is the acceleration of the body, and $ s $ is the distance moved by the body.
The elevator started from rest, hence.
$ {v^2} = 2as $ , observe that, if we divide both sides by 2 and multiply by $ m $ , we have
$ m\dfrac{{{v^2}}}{2} = mas $
Hence,
$ W = m\dfrac{{{v^2}}}{2} $
So, we have
$ W = 1000\dfrac{{{4^2}}}{2}\left( {20} \right) = 160000{\text{J}} $
Now we add together, as in
$ W = 10000{\text{J}} + 196000{\text{J}} + 160000{\text{J}} = 214000J $
$ \Rightarrow W = 214 \times {10^3}J $
The correct option is C.
Note:
For clarity, the work done overcoming gravity is the work done which will just allow the elevator to start moving upward at a constant velocity. But since the object is accelerating, it means that the force applied must be greater than the force needed to overcome the weight.
Formula used: In this solution we will be using the following formulae;
$ W = Fd $ where $ W $ is the work done on a body, $ F $ is the force acting on the body, and $ d $ is the distance moved by the object.
$ {v^2} = {u^2} + 2as $ where $ v $ is the final velocity of a body, $ u $ is the initial, $ a $ is the acceleration of the body, and $ s $ is the distance moved by the body.
Complete Step-by-Step solution:
To solve the question, we note that the work done on the elevator is equal to the work done to overcome friction, plus the work done to overcome gravity and the work done to accelerate the elevator.
Generally, the work done by a force (or to overcome a force) can be given as
$ W = Fd $ where $ W $ is the work done on a body, $ F $ is the force acting on the body, and $ d $ is the distance moved by the object.
Hence, work done to overcome friction is
$ W = 500 \times 20 = 10000{\text{J}} $
To overcome gravity, is given as
$ W = mgh = 1000 \times 9.8 \times 20 = 196000{\text{J}} $
And finally, the work done to accelerate the object would be given as
$ W = mas $
We need to find the acceleration of the elevator.
From the third equation of motion, we have,
$ {v^2} = {u^2} + 2as $ $ v $ is the final velocity of a body, $ u $ is the initial, $ a $ is the acceleration of the body, and $ s $ is the distance moved by the body.
The elevator started from rest, hence.
$ {v^2} = 2as $ , observe that, if we divide both sides by 2 and multiply by $ m $ , we have
$ m\dfrac{{{v^2}}}{2} = mas $
Hence,
$ W = m\dfrac{{{v^2}}}{2} $
So, we have
$ W = 1000\dfrac{{{4^2}}}{2}\left( {20} \right) = 160000{\text{J}} $
Now we add together, as in
$ W = 10000{\text{J}} + 196000{\text{J}} + 160000{\text{J}} = 214000J $
$ \Rightarrow W = 214 \times {10^3}J $
The correct option is C.
Note:
For clarity, the work done overcoming gravity is the work done which will just allow the elevator to start moving upward at a constant velocity. But since the object is accelerating, it means that the force applied must be greater than the force needed to overcome the weight.
Recently Updated Pages
Write structures of the following compounds i 2 Chloro3methylpentane class 11 chemistry CBSE

What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Explain the Treaty of Vienna of 1815 class 10 social science CBSE

A Paragraph on Pollution in about 100-150 Words

XIX+XXX A 49 B 51 C 55 D 44 class 5 maths CBSE

If x a + bt + ct2 where x is in meters and t is in class 11 physics CBSE

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

10 examples of friction in our daily life

Proton was discovered by A Thomson B Rutherford C Chadwick class 11 chemistry CBSE

Bond order ofO2 O2+ O2 and O22 is in order A O2 langle class 11 chemistry CBSE

Draw a labelled diagram of the neuron and describe class 11 biology CBSE

