A fixed container is filled with a liquid of density $\rho $up to a height 4m. A horizontal slit of area = 0.5m2 is made of height of 2m from bottom. What is the speed of the top surface of the water level? (Area of top surface of container is 4m2 and g=10m/$s^2$)
A. \[\sqrt{\dfrac{20}{63}}m/\sec \]
B. $\sqrt{\dfrac{40}{63}}m/\sec $
C. $\sqrt{\dfrac{80}{63}}m/\sec $
D. None of these
Answer
629.4k+ views
Hint: Using Bernoulli's equation of top water surface and the slit we can find the velocity of top surface of water level. Bernoulli’s equation is given as:
${{\rho }_{1}}g{{h}_{1}}+\dfrac{1}{2}{{\rho }_{1}}{{v}_{1}}^{2}+{{P}_{1}}={{\rho }_{2}}g{{h}_{2}}+\dfrac{1}{2}{{\rho }_{2}}{{v}_{2}}^{2}+{{P}_{2}}$
Where, ${{\rho }_{1}}\text{ and }{{\rho }_{2}}$are the densities of the two liquids.
${{v}_{1}}\text{ and }{{v}_{2}}$ are the velocities and ${{P}_{1}}\text{ and }{{P}_{2}}$are the two pressures.
Complete step by step solution:
Using the equation of continuity i.e.
${{A}_{1}}{{v}_{1}}={{A}_{2}}{{v}_{2}}$
This is a statement of the principle of mass conservation for a steady, one-dimensional flow, with one inlet and one outlet of areas ${{A}_{1}}\ \text{and }{{A}_{2}}$are the areas of these outlets.
${{v}_{2}}=\dfrac{{{A}_{1}}{{v}_{1}}}{{{A}_{2}}}$
$\begin{align}
& {{A}_{1}}=4{{m}^{2}} \\
& {{A}_{2}}=0.5{{m}^{2}} \\
\end{align}$
$\begin{align}
& {{v}_{2}}=\dfrac{4{{v}_{1}}}{0.5} \\
& {{v}_{2}}=8{{v}_{1}}\text{ }.....................\text{ (1)} \\
\end{align}$
Now using the Bernoulli’s equation at top water surface and the slit:
${{\rho }_{1}}g{{h}_{1}}+\dfrac{1}{2}{{\rho }_{1}}{{v}_{1}}^{2}+{{P}_{1}}={{\rho }_{2}}g{{h}_{2}}+\dfrac{1}{2}{{\rho }_{2}}{{v}_{2}}^{2}+{{P}_{2}}$
Here, ${{\rho }_{1}}={{\rho }_{2}}=\rho $(as the liquid medium is same i.e. water)
Also ${{P}_{1}}={{P}_{2}}={{P}_{0}}$(the pressure exerted on water surface by the air)
So,
$\begin{align}
& \rho g{{h}_{1}}+\dfrac{1}{2}\rho {{v}_{1}}^{2}+{{P}_{0}}=\rho g{{h}_{2}}+\dfrac{1}{2}\rho {{v}_{2}}^{2}+{{P}_{0}} \\
& \rho g{{h}_{1}}+\dfrac{1}{2}\rho {{v}_{1}}^{2}=\rho g{{h}_{2}}+\dfrac{1}{2}\rho {{v}_{2}}^{2} \\
\end{align}$
Here
$\begin{align}
& {{h}_{1}}=4m\text{ (height of water filled in the container)} \\
& {{h}_{2}}=2m\text{ (height of the slit from bottom)} \\
\end{align}$
Substituting these values in the above equation and also using equation (1) in here we get;
$\begin{align}
& \rho g(4)+\dfrac{1}{2}\rho {{v}_{1}}^{2}=\rho g(2)+\dfrac{1}{2}\rho {{(8{{v}_{1}})}^{2}} \\
& 4\rho g+\dfrac{1}{2}\rho {{v}_{1}}^{2}=2\rho g+\dfrac{1}{2}\rho (64{{v}_{1}}^{2}) \\
& 4\rho g-2\rho g=\dfrac{1}{2}\rho (64{{v}_{1}}^{2})-\dfrac{1}{2}\rho {{v}_{1}}^{2} \\
& 2\rho g=\dfrac{1}{2}\rho (63{{v}_{1}}^{2}) \\
& 4g=63{{v}_{1}}^{2} \\
& 4(10)=63{{v}_{1}}^{2} \\
& 40=63{{v}_{1}}^{2} \\
& {{v}_{1}}^{2}=\dfrac{40}{63} \\
& {{v}_{1}}=\sqrt{\dfrac{40}{63}}m/\sec \\
\end{align}$
Therefore, option (B) is the correct answer.
Note: Remember that Bernoulli theorem states that the total mechanical energy of the flowing fluid, comprising the energy associated with fluid pressure, the gravitational potential energy of elevation and the kinetic energy of fluid motion, remains constant. Bernoulli's theory is the principle of saving energy for the ideal fluid in a stable, or advanced way and is the basis of many engineering applications. Bernoulli's theory implies that if the fluid flows upwards so that no change in gravitational force occurs, then a decrease in fluid pressure is associated with an increase in velocity fluid. If the fluid flows through a straight pipe of a different cross-sectional area, for example, the fluid accelerates in confined spaces so that the resulting pressure is at least when the cross section is too small. This condition is sometimes called the Venturi effect.
${{\rho }_{1}}g{{h}_{1}}+\dfrac{1}{2}{{\rho }_{1}}{{v}_{1}}^{2}+{{P}_{1}}={{\rho }_{2}}g{{h}_{2}}+\dfrac{1}{2}{{\rho }_{2}}{{v}_{2}}^{2}+{{P}_{2}}$
Where, ${{\rho }_{1}}\text{ and }{{\rho }_{2}}$are the densities of the two liquids.
${{v}_{1}}\text{ and }{{v}_{2}}$ are the velocities and ${{P}_{1}}\text{ and }{{P}_{2}}$are the two pressures.
Complete step by step solution:
Using the equation of continuity i.e.
${{A}_{1}}{{v}_{1}}={{A}_{2}}{{v}_{2}}$
This is a statement of the principle of mass conservation for a steady, one-dimensional flow, with one inlet and one outlet of areas ${{A}_{1}}\ \text{and }{{A}_{2}}$are the areas of these outlets.
${{v}_{2}}=\dfrac{{{A}_{1}}{{v}_{1}}}{{{A}_{2}}}$
$\begin{align}
& {{A}_{1}}=4{{m}^{2}} \\
& {{A}_{2}}=0.5{{m}^{2}} \\
\end{align}$
$\begin{align}
& {{v}_{2}}=\dfrac{4{{v}_{1}}}{0.5} \\
& {{v}_{2}}=8{{v}_{1}}\text{ }.....................\text{ (1)} \\
\end{align}$
Now using the Bernoulli’s equation at top water surface and the slit:
${{\rho }_{1}}g{{h}_{1}}+\dfrac{1}{2}{{\rho }_{1}}{{v}_{1}}^{2}+{{P}_{1}}={{\rho }_{2}}g{{h}_{2}}+\dfrac{1}{2}{{\rho }_{2}}{{v}_{2}}^{2}+{{P}_{2}}$
Here, ${{\rho }_{1}}={{\rho }_{2}}=\rho $(as the liquid medium is same i.e. water)
Also ${{P}_{1}}={{P}_{2}}={{P}_{0}}$(the pressure exerted on water surface by the air)
So,
$\begin{align}
& \rho g{{h}_{1}}+\dfrac{1}{2}\rho {{v}_{1}}^{2}+{{P}_{0}}=\rho g{{h}_{2}}+\dfrac{1}{2}\rho {{v}_{2}}^{2}+{{P}_{0}} \\
& \rho g{{h}_{1}}+\dfrac{1}{2}\rho {{v}_{1}}^{2}=\rho g{{h}_{2}}+\dfrac{1}{2}\rho {{v}_{2}}^{2} \\
\end{align}$
Here
$\begin{align}
& {{h}_{1}}=4m\text{ (height of water filled in the container)} \\
& {{h}_{2}}=2m\text{ (height of the slit from bottom)} \\
\end{align}$
Substituting these values in the above equation and also using equation (1) in here we get;
$\begin{align}
& \rho g(4)+\dfrac{1}{2}\rho {{v}_{1}}^{2}=\rho g(2)+\dfrac{1}{2}\rho {{(8{{v}_{1}})}^{2}} \\
& 4\rho g+\dfrac{1}{2}\rho {{v}_{1}}^{2}=2\rho g+\dfrac{1}{2}\rho (64{{v}_{1}}^{2}) \\
& 4\rho g-2\rho g=\dfrac{1}{2}\rho (64{{v}_{1}}^{2})-\dfrac{1}{2}\rho {{v}_{1}}^{2} \\
& 2\rho g=\dfrac{1}{2}\rho (63{{v}_{1}}^{2}) \\
& 4g=63{{v}_{1}}^{2} \\
& 4(10)=63{{v}_{1}}^{2} \\
& 40=63{{v}_{1}}^{2} \\
& {{v}_{1}}^{2}=\dfrac{40}{63} \\
& {{v}_{1}}=\sqrt{\dfrac{40}{63}}m/\sec \\
\end{align}$
Therefore, option (B) is the correct answer.
Note: Remember that Bernoulli theorem states that the total mechanical energy of the flowing fluid, comprising the energy associated with fluid pressure, the gravitational potential energy of elevation and the kinetic energy of fluid motion, remains constant. Bernoulli's theory is the principle of saving energy for the ideal fluid in a stable, or advanced way and is the basis of many engineering applications. Bernoulli's theory implies that if the fluid flows upwards so that no change in gravitational force occurs, then a decrease in fluid pressure is associated with an increase in velocity fluid. If the fluid flows through a straight pipe of a different cross-sectional area, for example, the fluid accelerates in confined spaces so that the resulting pressure is at least when the cross section is too small. This condition is sometimes called the Venturi effect.
Recently Updated Pages
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Write structures of the following compounds i 2 Chloro3methylpentane class 11 chemistry CBSE

Explain the Treaty of Vienna of 1815 class 10 social science CBSE

A Paragraph on Pollution in about 100-150 Words

XIX+XXX A 49 B 51 C 55 D 44 class 5 maths CBSE

If x a + bt + ct2 where x is in meters and t is in class 11 physics CBSE

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

10 examples of friction in our daily life

Proton was discovered by A Thomson B Rutherford C Chadwick class 11 chemistry CBSE

Bond order ofO2 O2+ O2 and O22 is in order A O2 langle class 11 chemistry CBSE

Draw a labelled diagram of the neuron and describe class 11 biology CBSE

