A moving coil galvanometer has 50 turns and each turn has an area 2 $\times 10^{-4}$ \[{{m}^{2}}\]. The magnetic field produced by the magnet inside the galvanometer is 0.02 T. The torsional constant of the suspension wire is \[{{10}^{-4}}\] Nm rad. When a current flows through the galvanometer, a full-scale deflection occurs if the coil rotates by 0.2 rad. The resistance of the coil of the galvanometer is 50 Ω. This galvanometer is to be converted into an ammeter capable of measuring current in the range (0 – 1.0) A. For this purpose, a shunt resistance is to be added in parallel to the galvanometer. The value of this shunt resistance, in ohms, is..........?
Answer
649.8k+ views
Hint: For converting a moving coil galvanometer in to an ammeter we need to connect a low resistance called shunt in parallel with it and if we need to convert moving coil galvanometer into voltmeter, we need to connect a high resistance in series with it.
Complete step by step answer:
Given values are,
N= 50
A= 2 $\times 10^{-4}$ \[{{m}^{2}}\]
B= 0.02 T
K= \[{{10}^{-4}}\]
\[\alpha \]= 0.2 rad
\[{{R}_{g}}\]= 50\[\Omega \]
For equilibrium of the coil, deflecting torque = restoring torque
\[K\alpha =B{{I}_{g}}NA\]
Finding out the value of \[{{I}_{g}}\],
\[{{I}_{g}}=\dfrac{K\alpha }{BNA}=\dfrac{{{10}^{-4}}\times 0.2}{50\times 2\times {{10}^{-4}}\times 0.02}=0.1A\]
\[S=\dfrac{{{I}_{g}}{{R}_{g}}}{I-{{I}_{g}}}=\dfrac{0.1\times 50}{1-0.1}=5.56\Omega \].
Thus, the value of shunt resistance to be connected is 5.56\[\Omega \].
Note:
Deflection of the coil is directly proportional to the current flowing through it. Hence, we use a linear scale in the galvanometer to detect the current flowing in the current. We know the coil moves under the influence of a magnetic field when it passes through it, so using this condition the torque experienced by the coil is given by, \[\tau =BINA\sin \theta \].
Complete step by step answer:
Given values are,
N= 50
A= 2 $\times 10^{-4}$ \[{{m}^{2}}\]
B= 0.02 T
K= \[{{10}^{-4}}\]
\[\alpha \]= 0.2 rad
\[{{R}_{g}}\]= 50\[\Omega \]
For equilibrium of the coil, deflecting torque = restoring torque
\[K\alpha =B{{I}_{g}}NA\]
Finding out the value of \[{{I}_{g}}\],
\[{{I}_{g}}=\dfrac{K\alpha }{BNA}=\dfrac{{{10}^{-4}}\times 0.2}{50\times 2\times {{10}^{-4}}\times 0.02}=0.1A\]
\[S=\dfrac{{{I}_{g}}{{R}_{g}}}{I-{{I}_{g}}}=\dfrac{0.1\times 50}{1-0.1}=5.56\Omega \].
Thus, the value of shunt resistance to be connected is 5.56\[\Omega \].
Note:
Deflection of the coil is directly proportional to the current flowing through it. Hence, we use a linear scale in the galvanometer to detect the current flowing in the current. We know the coil moves under the influence of a magnetic field when it passes through it, so using this condition the torque experienced by the coil is given by, \[\tau =BINA\sin \theta \].
Recently Updated Pages
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Explain the Treaty of Vienna of 1815 class 10 social science CBSE

10 examples of friction in our daily life

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

Write structures of the following compounds i 2 Chloro3methylpentane class 11 chemistry CBSE

A Paragraph on Pollution in about 100-150 Words

Trending doubts
Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

Differentiate between homogeneous and heterogeneous class 12 chemistry CBSE

Draw ray diagrams each showing i myopic eye and ii class 12 physics CBSE

Which is the correct genotypic ratio of mendel dihybrid class 12 biology CBSE

What is the Full Form of PVC, PET, HDPE, LDPE, PP and PS ?

